Spekulace

Co je spekulace? Spekulace (latinsky speculatio = „zkoumání“, „pátrání“) je filosofická myšlenková metoda spočívající ve formulaci teorií či poznatků tam, kde je není možno ověřovat smyslovým poznáváním. V přeneseném smyslu se slovo používá jako označení pro tvrzení, která nejsou podložena zkušeností, často v pejorativním smyslu. Tolik Wikipedie.

Drtivá většina investorů je konzervativních. Dokonce se mi chce napsat, že jsou všichni konzervativní. Jen někteří unesou větší míru emocí, vydrží tlak okolí a podstoupí vyšší riziko.

Říká se: „Risk je zisk, ale někdy se nevyplácí.“ Na druhou část věty se zapomíná. A přesto nebo možná právě proto mnoho investorů sem tam zariskuje, a spekulují na vidinu krátkodobého tzn. rychlého vydělání peněz. Pak už to není investor, ale spekulant.

Spekulant věří, že něco vyjde podle jeho přání. Je to skoro jako sázka. Vsázím na to, že mám pravdu, a proto se vsadím, že mám svoji pravdu. Sázím v naději, že vyhraji. Nemohu to ovlivnit, a přesto sázím.

 Spekulace je sázka na to, že něco vyjde, můj odhad, moje představa, moje přání. Za nejdůležitější je slovo „můj“ „moje“ tedy mimo jakoukoliv okolní realitu. Mnohdy přání povýšené na skutečnost. A když je pak skutečnost jiná, prohrál jsem. Prodělal. Spekulace není sprosté slovo a k obchodu patří. Dá se mnoho vydělat, ale také mnoho prodělat. Ostatně u spekulace platí jedno zásadní pravidlo, které vyslovil už nevím kdo. „Spekulovat můžete s penězi, o které si můžete dovolit přijít.“ Pokud si toto uvědomíte, a jste ochotni podstoupit takové riziko, tak spekulujte.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.