Co s investicí v krizi?

Dobrá zpráva je, že máme několik možností na výběr. Naštěstí. Horší by bylo nemít možnost volby. Jakkoliv to vypadá nedobře s kapitálovým trhem, který se hodně propadl v době krize, tak nic není ztraceno. Emocionální pocit v nás vyvolává, že nastala apokalypsa a o všechno jsem přišel. Zachovejte chladnou hlavu. Pokud jsem investoval s rozvahou a diverzifikoval jsem portfolio nejen podle tříd aktiv, ale i podle regionů, i podle oborů nemohu přijít o všechno. Pokud mám zainvestováno v jediné např. letecké společnosti, tak jsem spekuloval a vypadá to hodně špatně.

A teď k těm možnostem.

Zásadní je nepodlehnout emocím a podívat se na věc střízlivým rozumem. Pokud neudělám nic, tak nerealizuji ztrátu a situace se časem uklidní a vrátí k normálu. Budu na svým.  

Budu-li přemýšlet víc, mohu se poradit s odborníkem, co mám v takovém případě udělat. Probrat s odborníkem situaci. Jak si stojí aktuálně moje investice. Třeba ani nemám zainvestováno, tam kde to nejvíce klesalo.

Mohu snadno podlehnout emocionálními napětí a všechno prodat. Co se stane? Realizuji dosud fiktivní ztrátu a budu naštvaný, že jsem prodělal a pravděpodobně už investovat nebudu.  

Anebo mohu přikoupit, protože stejně jako u všeho, co kupuji, jako jsou boty, potraviny, sportovní věci, nebo třeba auta budu nyní kupovat ve slevě. Proč? Protože po každé krizi, i té největší jako jsou války, dříve nebo později dojde k oživení trhu a návratu k normálu. Mimochodem ten, kdo má pravidelnou investici v jakékoliv výši využívá tohoto principu při každém poklesu a nakupuje levněji. To znamená, že přerušit pravidelnou investici není výhodné, i když je to možné. To pro případ, že by se vám fakt nedostávalo peněz. A investiční společnost vás nebude uhánět o nezaplacené platby.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.