Kam lze investovat neboli třídy aktiv

Odborné výrazy jako swapy, opce (nepleťte si prosím s obcemi) a podobné odborné výrazy většinu lidí od investic spíše odrazují. Mají z toho strach, protože čemu člověk nerozumí, tak toho se bojí. Ještě jsme někdy někde zaslechli výraz akcie, dluhopisy, nemovitosti a komodity. Tak přesně toto jsou také základní třídy aktiv, na které investice můžeme rozdělit a do kterých můžeme investovat. A přesně takhle to je jednoduché.

Akcie nám nese dividendu, tj. výplata části zisku firmy, protože jako akcionáři jsme jejím částečným majitelem ve výši akciového podílu a dividenda nám tím pádem náleží.

Dluhopis nebo také obligace někdy nazývané bond nám dává kupón, respektive firma, které jsme půjčili peníze na její rozvoj za předem domluvený úrok. A to se nám to komplikuje, co? Pro jeden nástroj máme hned tři pojmenování. A víte, proč to všechno je, abychom tomu moc nerozuměli a poslouchali odborníky.

Nemovitost nám přináší nájem nebo pachtovné, to v případě pronájmu pozemků. Do této třídy aktiv investuje drtivá většina Čechů, aniž to vědí nebo tuší. Myslím tím všechny majitele nemovitosti, které si koupili na svoje vlastní bydlení. Tady nám nájem utíká, a platíme v drtivé většině hypotéku s tím, že jednou jí splatíme a budeme jedinými majiteli nemovitosti, se kterou si po splacení můžeme dělat co chceme. Prodat, pronajmout, a těšit se ze zisku, anebo darovat…

Komodity jako jediná třída aktiv nám nic nenese. Je jasné že nebudeme kupovat a vlastnit např. vepřové půlky, kakaové boby, kukuřici, ropu Brent. Kam bychom to dali? Ale je jasné, že u této komodity se spekuluje na pokles nebo na vzestup, a tedy zhodnocení investice. Očekáváme výnos a někdy to nemusí vyjít. Všichni budeme znát zlato a stříbro, které můžeme mít doma, ale tam nám jen leží jak mrcha v trezoru nebo zakopané na zahradě a nic nedělá. Můžeme se z něj těšit, mazlit se s ním, chlubit se tím, a to je tak všechno co se s tím dá dělat. Čekáme až se jeho cena zvedne a pak budeme bohatí nebo budou bohatí naši potomkové. Nebo zlato kupujeme, protože jsme bohatí a nevíme kam všechny ty peníze dát?

Tady je důležité vědět a vidět, že akcie, dluhopis, nemovitost i komodita mají reálný základ i když jsou dnes jen záznamem v databázi. Nejsou to jen peníze a dnes ještě jen zapsané v počítači jako číslo. Co jsou to vlastně peníze? Lidi se domluvili, že ty čísla nebo papírky nebo mince v peněžence budou mít nějakou směnitelnou hodnotu. Je to tak jednodušší, než měnit kozu za půl krávy, nebo jablka za chléb a pokaždé domlouvat nebo smlouvat cenu. Peníze jsou jen nástrojem k pořízení něčeho hmatatelného s reálným základem.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.